برقی ایران روسیه روستوف ایرانی بازیکن

برقی: ایران روسیه روستوف ایرانی بازیکن قرارداد بازیکنان رضا شکاری وزارت خارجه لژیونر ایرانی وزارت امور خارجه

گت بلاگز اخبار اجتماعی شهرهاي صدرنشين همسرآزاري

آمارها نشان می‌دهد در استان‌های تهران، خراسان‌رضوی و اصفهان بیشترین میزان گزارش‌های همسرآزاری، هم آزاررساندن مرد به زن و هم زن به مرد ثبت شده است هست. این آمار

شهرهاي صدرنشين همسرآزاري

عبارات مهم : خشونت

آمارها نشان می دهد در استان های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین میزان گزارش های همسرآزاری، هم آزاررساندن مرد به زن و هم زن به مرد ثبت شده است هست. این آمار را پزشکی قانونی در اختیار «شرق» قرار داده است.

در هفته های اخیر شماره تلفن ١٤٨٠ از سوی شرکت بهزیستی کشور به عنوان شماره اطلاع رسانی راجع به خشونت خانگی اعلام شده است هست. نگارنده به عنوان زنی آزاردیده با این شماره تماس می گیرد و در نهایت مشاور این شماره تلفن اعلام می کند که فقط وظیفه مشاوره دادن را برعهده دارد و شماره تلفنی که به خشونت خانگی پیگیری می کند، ١٢٣ یا همان اورژانس اجتماعی است.

تماس بعدی با اورژانس اجتماعی انجام می شود. زن پشت خط بعد از شنیدن صحبتم که ادعا می کنم قربانی همسرآزاری شده است ام و پنج سال از ازدواجم گذشته هست، پیشنهاد می دهد آدرس بگیرد و در یک روز که فضای منزل امن هست، همکارانش را به منزل بفرستند تا با او صحبت کنند. نفر بعدی یکی از مردان خبرنگار است که با ١٢٣ تماس می گیرد که مشروح مکالمات آنها به این شرح است:

خبرنگار: من در منزل با همسرم مسئله دارم و گه گاهی دست روی من بلند می کند و کتکم می زند و حالا می خواهم بدانم چه باید بکنم؟
مشاور: از طریق مشاوره باید ماجرا را حل کنید. همسرآزاری فقط مشمول بر زن ها می شود، ما اگر خانمی مورد آزار و اذیت همسرش قرار گیرد، مداخله می کنیم، برعکس این ماجرا اجازه مداخله نداریم. شما به عنوان سرپرست خانوار و گرداننده خانواده می توانید از حق و حقوق خود دفاع کنید، به هرحال نقش پدر یا شوهر دارید و یک سری نسبت و امتیازات با توجه به فرهنگ ما دست شماست. نه اینکه متوسل به زور شوید ولی از راه حل های قانونی استفاده کنید.

شهرهاي صدرنشين همسرآزاري

حسین اسدبیگی، مدیر اورژانس اجتماعی، به «شرق» می گوید: «از ٦٠٠ هزار تماس هر سال به اورژانس اجتماعی، بخشی از آن مزاحمت است و بخش دیگر اصلا به اورژانس مرتبط نیست. از مجموع تماس هایی که با اورژانس اجتماعی برقرار می شود، سهم کودک آزاری و همسرآزاری هریک حدود هفت تا هشت درصد و سهم خودکشی حدود یک درصد هست. کارشناسان و مشاوران اورژانس اجتماعی در مواقع همسرآزاری تلاش می کنند با مذاکراتی که با همسران انجام می شود، به آنان کمک کنند و در صورتی که مشکل، خیلی حاد شود از طریق مشاور حقوقی به آنان خدمات ارائه می شود یا اینکه به مراکز مشاوره خارج از مرکز اورژانس اجتماعی معرفی می شوند». اسدبیگی راجع به آزار مرد به وسیله زن نیز می گوید: «همکاران ما موظف هستند به این موارد نیز پیگیری کنند».

تهران، خراسان رضوی، اصفهان در صدر
در هفته های گذشته بعد از ارتباط با پزشکی قانونی آمار خشونت خانگی و همسرآزاری و مراجعه طرفین به پزشکی قانونی را درخواست کردیم. مطالعه آمار پزشکی قانونی اطلاعات جالبی را در اختیار ما قرار می دهد:

براساس آمار پزشکی قانونی، کمترین میزان گزارش معاینات نزاع همسرآزاری در مردان، به ترتیب مربوط به استان های قم، سیستان وبلوچستان و ایلام است که این آمار در سال ٩٥ نسبت به ٩٤ رشد محدودی داشته هست. به طور مشخص در سال ٩٤ گزارش همسرآزاری مردان آزاردیده به ترتیب در ایلام، سیستان وبلوچستان و قم یک، یک و دو نفر بوده است که این رقم در سال ٩٥ هشت، شش و صفر نفر شده است است.

کمترین میزان گزارش همسرآزاری زنان آزاردیده در سال ٩٤ از سوی همسر به ترتیب مربوط به استان های بوشهر و ایلام است که ١٨٩ و ٢٣٦ مورد گزارش شده است هست. این آمار در سال ١٣٩٥، به ٢٤٤ و ٣٢٦ نفر رسیده است که باز هم کمترین میزان آزار همسر در این دو استان را نشان می دهد.

آمارها نشان می‌دهد در استان‌های تهران، خراسان‌رضوی و اصفهان بیشترین میزان گزارش‌های همسرآزاری، هم آزاررساندن مرد به زن و هم زن به مرد ثبت شده است هست. این آمار

براساس آمار، موارد ثبت شده است همسرآزاری در سال ٩٥ در استان های تهران، خراسان رضوی و اصفهان به ترتیب بیشترین گزارش های ثبت شده است است که به ترتیب ١٧٠٨٣ مورد، ٧٣٨٥ مورد و ٦٤٨٣ مورد بوده هست. آمار می گوید این استان ها در سال ٩٤ نیز بالاترین میزان خشونت زن آزاری از سوی همسران را دارا بوده اند.

بیشترین موارد همسرآزاری، آزار زن از سوی مردان است و گزارش های ثبت شده است آزار مرد از سوی زن انگشت شمار هست. بیشترین آمار همسرآزاری مرد از سوی زن، باز هم مربوط به تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و مرکزی می شود. براساس آمار شرکت پزشکی قانونی تعداد معاینات نزاع مربوط به عنوان همسرآزاری از سال ١٣٨٨ تا ١٣٩٥ رشد قابل توجهی داشته به نحوی که از بیش از ٥٢ هزار مورد به بیش از ٧٧ هزار مورد زیاد کردن یافته هست. براساس این آمار فقط در فاصله سال های ٩٢ تا ٩٣، آمار معاینات نزاع مربوط به همسرآزاری و یا شاید ارائه گزارش همسرآزاری از ٧٣ هزار مورد به ٧١ هزار مورد رسیده است.

مقایسه استان ها از نظر تعداد معاینات نزاع مربوط به همسرآزاری به ازای هر صد هزارنفر جمعیت در سال ٩٥ نشان می دهد که استان بوشهر با ٢٢ مورد گزارش، و استان البرز با ١٤٩ مورد گزارش در بین صد هزار نفر، کمترین و بیشترین میزان گزارش نزاع همسرآزاری را داشته اند. در این میان استان های یزد، زنجان، پایتخت کشور عزیزمان ایران و اصفهان در رتبه های بعدی بیشترین آمار همسرآزاری در مقیاس صد هزار نفر جمعیت هستند.

روایت آزار
پوران ٣٤ساله و مستخدم یک کلوب بدن سازی هست. کبود ی های گاه وبیگاه روی بدنش را به برخورد با دستگاه های سنگین ورزشی نسبت می داد تا بعد از پیگیری های یکی از مربیان مشخص شد او قربانی خشونت همسرش قرار می گیرد. در تماس های مکرر هنگامی که پوران به مربی کلوب اطلاع می داد در حال کتک خوردن هست، اورژانس اجتماعی اعلام کرد که اجازه مداخله ندارد و بعد از اتمام دعوا می تواند مشاوره ارائه دهد. آخر پوران توانست از طريق یک شرکت خیریه مردم نهاد از شوهرش جدا شود و از او شکایت کند.

نگین حالا دو سال است از زندان قرچک آزاد شده، اتهام او همسرکشی هست. در درگیری پیش آمده و اصابت چاقو به همسرش با وجود اصرارهای فراوان همسرش حاضر نشد به دکتر مراجعه کند و شب بعد از صرف شام بر اثر شدت خون ریزی درگذشت. در ابتدا نگین به قتل شبه عمد متهم شد، ولی بعد از اعتراض خانواده همسرش و عدم بضاعت خانواده نگین جهت گرفتن وکیل، اتهام او به قتل عمد عوض کردن یافت و محکوم به اعدام شد و بعد از اینکه خانواده همسرش اعلام کردند که ٥٠٠ میلیون تومان دیه می گیرند، به وسیله خیرین این دیه تأمین شد و حالا او دو سال است که در یک خیریه کار می کند. نگین می گوید: کتکم می زد، هر روز و همیشه. یک عادت دیگرش این بود که از منزل بیرونم می کرد و من پشت در می ماندم. در آن شرایط و بعد از اینکه از کتک خون ریزی می کردم و بدنم کبود بود، اصرار می کرد رابطه جنسی برقرار کند و آن نیز با خشونت و توأم با توهین بود. آخرین بار با چاقو به من حمله ور شد و در درگیری چاقو به خودش اصابت کرد». نگین می گوید: «در تمام این سال ها التماس کردم که خانواده ام طلاقم را بگیرند، ولی آن قدر گفتند زشت هست، زشت است که کارم به اینجا رسید که حالا خانواده ام توی سرم بزنند و بگویند تو شوهرکشی…».

مطابق آمار جهانی و منتشرشده از طرف شرکت ملل از هر پنج کودک در سراسر دنیا یک کودک قربانی خشونت می شود و ٩٠ درصد از همین تعداد شاهد خشونت خانگی در منزل هستند. از هر ١٠ سالمند در سراسر دنیا یک نفر قربانی خشونت خانگی می شود و از زنان نیز بیش از ٧٠ درصد در دنیا قربانی خشونت جنسی و فیزیکی ازسوي همسران یا شرکای زندگی خود می شوند. آمارها نشان داده اند زنانی که قربانی خشونت خانگی هستند، دوبرابر بیش از بقیه زنان احتمال افسردگی، سقط جنین و یک ونیم برابر زیاد احتمال مبتلا شدن به بیماری ایدز را دارند و جالب است بدانید از این تعداد فقط ٣٥ درصد از زنانی که متوجه شده است اند قربانی خشونت هستند، از اورژانس اجتماعی یا وکیل تقاضای کمک می کنند.

شهرهاي صدرنشين همسرآزاري

مطابق تعریف جهانی خشونت خانگی، خشونتی است که به اعضای خانواده مانند زن، مرد، کودک، سالمند و فرد معلول ساکن در منزل آسیب می رساند. این نوع از خشونت ها مشمول بر خشونت جسمی، جنسی، عاطفی، اقتصادی و روانی می شود. در دنیا در هر دقیقه ٢٠ نفر قربانی خشونت خانگی هستند، ولی مشخص نیست چه تعداد از این قربانیان راجع به پرسشها خود صحبت می کنند.

روزنامه شرق

واژه های کلیدی: خشونت | قربانی | قانونی | اورژانس | خانواده | استان بوشهر | اورژانس اجتماعی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs